Poštovné zdarma na objednávky nad 7552,07 Kč. Možnost zaslání přes DHL Express.
Jordan Trail - trochu extrémnější turistika

Jordan Trail - trochu extrémnější turistika


...a co si nezapomenout zabalit do pouště

My na 68travel se občas vydáváme mimo obvyklé cestovatelské a turistické trasy.

Jako například tentokrát, když jsme jeli do Jordánska.

Ano, nechyběla ani klasika - koupání v Mrtvém moři a pokusy plavat v něm na břiše. Všem doporučuji to zkusit, ale stejně jako my zjistíte, že to prostě nejde! :)

Nenechali jsme si ujít historickou Petru, koupání v Rudém moři ani slavný Wadi Rum.

Tolik z itineráře většiny náhodných návštěvníků země zvané Jordánsko. Věnovali jsme mu asi dva dny z našeho celkového programu, ale stálo za to ho vidět.

Naším hlavním cílem však byla část Jordánské stezky, kterou chodí jen velmi málo lidí. Alespoň prozatím...

Zažili jsme a maximálně si užili 5 dní, během kterých jsme ujeli něco přes 100 km jordánskou pouští. A protože píšeme o outdooru a snažíme se být užitečními rádci ohledně vybavení, které člověk potřebuje na různé typy treků, v tomto článku najdete několik dobrých tipů, co si zabalit do suchých kaňonů a pouští.

TOP 10 věcí, které nemohli na našem treku chybět:

 1. dobrý batoh s kvalitním zádovým systémem
 2. spolehlivý vodní filtr
 3. pohodlná karimatka
 4. lehký a kvalitní stan (ideálně s výhledem na hvězdy) + podlážka
 5. spací pytel "tak akorát"
 6. jídlo s co nejmenší hmotností, ale s dostatkem energie
 7. kompaktní vařič a lehký hrnec
 8. dobrá čelovka
 9. nabíječky/baterky
 10. správné boty + návleky na boty proti písku a oblázkům
 11. kapesní nůž
 12. co jsme neměli a měli jsme mít: klobouk s funkční ochranou krku, pořádný opalovací krém, balzám na rty a vlhčené ubrousky :)

Kompletní seznam obsahu našich batohů na pětidenní pochod je shrnut na konci článku.


1. Spolehlivý vodní filtr

Základní věc, bez které se na pochodu tohoto typu neobejdete. Kromě nás jsme na celé trase potkali pouze jednu skupinu turistů, takže nemůžeme porovnávat různé filtrační systémy, které kdo používal. Místní kozy a velbloudi si vystačili s nefiltrovanou vodou a turistky z Německa měly nejmenovaný filtr, který filtroval opravdu neuvěřitelně dlouho a filtrovaná voda z něj kapala velmi pomalu.

Měli jsme k dispozici osvědčené UV pero, ale nakonec sloužilo jen jako záloha. Rozhodli jsme se vyzkoušet novou filtrační láhev GRAYL. Filtrace s ní byla rychlá a účinná, na první zastávce jsme přefiltrovali asi 20 litrů vody za 15-20 minut. Bonusem bylo, že voda byla po filtraci čirá a nebyly v ní cítit žádné pachy ani vůně - což si pamatujeme z časů filtrování pomocí tablet. Nikdy potom nebyla zrovna lákavá k pití. Pokud jste to zažili, víte, o čem mluvím ;)

Použili jsme filtrační láhev GRAYL 400 ml a tento objem jsme byli schopni přefiltrovat za 8-10 sekund. Nyní je k dispozici vylepšená verze UltraPress 500 ml, jejíž hlavní výhodou je horní otvor pro pití a lepší uchopení. Pokud byste chtěli láhev s větším objemem, je k dispozici také GeoPress 700 ml.

Všechny se dodávají v několika barevných variantách a pro jistotu vždy doporučujeme přibalit náhradní filtr, který se jednoduše našroubuje na láhev. Jeho životnost je 100-300 litrů, ale to také do značné míry závisí na tom, jak znečištěnou vodu filtrujete. V Jordánsku jsme pili vodu, která před filtrováním vypadala dost kalně a nepoužitelně, takže se filtr opotřeboval rychleji. Proto je vždy dobré mít i záložní. Zvlášť když jste několik dní pochodu od nejbližší civilizace... ;)

2. Dobrý batoh s kvalitním zádovým systémem

Když se vydáváte na túru od rána do večera s batohem sbaleným na 5 dní, který obsahuje nejen věci na táboření a oblečení, ale také jídlo a vodu, na pohodlném a kvalitním batohu opravdu záleží. Ideálně s dobrým zádovým systémem a pokud možno ne příliš těžký, protože každých 100 gramů váhy pocítíte s každým kilometrem víc a víc. Dobré batohy - pokud mají něco vydržet - mají obvykle i svou vyšší hmotnost. Je dobré zvolit správný poměr a rozhodně se vydat na delší trasy s osvědčeným batohem. Zda zvolíme klasický těžší batoh, nebo něco z ultralehké řady, je na každém z nás.

Z klasiky je to například Deuter (pro ženy je vhodnější verze SL) nebo Ferrino. Obě tyto značky své batohy zdokonalují už desítky let a vědí, co dělají. Doporučujeme batohy s objemem 60-70-80 litrů - záleží na tom, jak moc odlehčený je Váš stan, karimatka a spacák ;-)

A pak je tu samostatná kategorie, kterou tvoří naše batohy od známé ultralehké značky SixMoonDesigns. Zde je to trochu specifičtější, protože každý batoh se skládá ze tří samostatných částí (samotný batoh, ramenní systém a bederní systém). Ale klidně se na mě obraťte, pokud budete potřebovat poradit. Batoh SMD se chystám otestovat za měsíc - na osmidenním treku v Ománu.

3. Pohodlná a lehká karimatka

Měli jsme různé modely, ale s čistým svědomím mohu říct, že Therm-a-rest nám dobře slouží už léta. Nejen u nás, ale po celém světě. Pokud vám nevadí větší objem a připnutí na vnější stranu batohu, je skvělým řešením "stará klasika" v podobě nezničitelného Z lite nebo Z Lite Sol. Tyto modely se sbalí během několika vteřin, není třeba je nafukovat a vyfukovat, nevadí jim, když na ně padá rosa nebo zmoknou, a můžete se na nich během dne rychle rozvalit. Nebo je můžete použít jako sedací polštář během polední pauzy na stezce.

Pokud chcete ušetřit hmotnost i místo (a nevadí vám, že ušetříte méně vaší peněženku), pak jsou tu lehké a skladné modely, které potěší zejména vaše záda (ve dne, ale i v noci). Mezi ty nejlepší patří například jedna z nejlepších matrací světa loňského roku NeoAir Uberlite nebo úspornější Prolite. Nejnovějším hitem je Therm-a-rest NeoAir Xlite, odolnější a méně "rezavá" verze ve srovnání s Uberlite. Jen je o něco těžší.

U nafukovacích matrací doporučuji používat nafukovací vak, který se dodává s matrací, protože při vyfukování se v matraci hromadí vlhkost. Pokud nespíte v opravdu nízkých teplotách, nehraje to z hlediska izolace tak velkou roli. Doma to pak lze vyřešit tak, že si nafukovací matraci necháte několik dní nafouknutou a nahromaděné kapky uvnitř postupně zmizí. Na delších túrách se však může nahromadit více než pár kapek tekutiny.

Ještě jedno malé doporučení z mé osobní zkušenosti - při výšce 186 jsem se poprvé rozhodl pro verzi Large, nikoliv Regular. Je to sice trochu váha navíc, ale těch pár centimetrů na délku, ale i na šířku matrace jsem velmi ocenil a spánek byl kvalitnější. A spánek je na dlouhých trecích to nejdůležitější - od něj se odvíjí pohoda, energie a dobrá nálada na celý další den, že? ;)

4. Lehký a kvalitní stan *ideálně s výhledem na hvězdy

Testovali jsme tři různé modely od společnosti MSR, a to Elixir, Hubba a Access. Tři úrovně kultovních stanů, ze kterých si člověk může vybrat právě podle účelu, ke kterému chce stan dlouhodobě využívat, nebo tak trochu i podle svých finančních možností. Pokud neplánujete kempovat celoročně, je Elixir naprosto dostačující. Stan Elixir1 má velmi příjemnou hmotnost 2,16 kg.

A nebo si můžete ještě odlehčit, jak jsem to udělal já, když jsem si dopřál model Hubba NX. Protože osobně preferuji ve stanu trochu místa navíc - ať už pro batoh, nebo prostě pro pohodlnější spaní, použil jsem v Jordánsku Hubba Hubba NX2, který i ve verzi pro 2 osoby váží jen 1,76 kg. Jednička má dokonce jen 1,33 kg, což z ní dělá opravdu perfektní stan s neuvěřitelně nízkou hmotností.

Třetím modelem, který jsme měli s sebou, byl Access 2, který váží 1,84 kg, ale jde o čtyřsezónní stan, který můžete používat i v zimě. Všechny tři modely byly konkrétně v Jordánsku více než dostačující, nejednou jsem si také užil usínání pod neuvěřitelně hvězdnou oblohou, protože NX2 má část stanu z průhledné síťoviny. A tropiko jsem nechal odpočívat.

Pro podobnou letní turistiku by byl velmi vhodný také ultralehký stan CarbonReflex, který má hmotnost pouze 0,79 kg ve verzi pro jednu osobu a 0,99 kg ve verzi pro dvě osoby. Nebo úspornější letní model Zoic 2 s hmotností 2,19 kg.

Cenově se vždy pohybujete v řádu 5.000-9.000 nahoru od Elixíru přes HubbaNX až po Carbon a Access. Pokud však děláte a plánujete vícedenní treky, chcete jít "na lehko" a mít možnost se na stan spolehnout, vyplatí se investovat.

Co se týče stanů, rozhodně doporučujeme koupit podlážku, lépe ochrání vás i váš stan ;)

5. Spací pytel "tak akorát"

Každý, kdo často cestuje a táboří po celý rok, má jistě dva nebo více spacích pytlů. Není prostě možné vybavit se jedním na každé roční období, to není možné.

A když už je máte doma na výběr, je velmi obtížné sbalit si přesně takový spacák, jaký člověk bude na místě potřebovat - zvláště když máte před sebou proměnlivou předpověď počasí a roční období, kdy počasí prostě není stabilní.

Do Jordánska jsme se chystali s nočními teplotami kolem 3-5 stupňů. Sněžení před městem Petra nás přimělo přemýšlet, zda v noci nezmrzneme, ale druhý den nám bylo spíše tepleji než chladněji. Někdy si prostě počasí dělá, co chce :)

Osobně jsem tentokrát testoval péřový spacák Ferrino Lightec 1000 a byl jsem velmi spokojen. Přiměřená hmotnost, není zbytečně velký a noci v něm byly velmi pohodlné.

V daných podmínkách by vám stačil spací pytel s nižšími parametry - například Lightex 500 Duvet, u kterého můžete ještě ušetřit na hmotnosti. Kdyby však bylo trochu deštivo, bylo by to asi na hraně. S výběrem spacího pytle pro tuto túru jsem byl spokojen. Pokud by však déšť vydržel, do vlhkého prostředí doporučujeme spacák se syntetickou náplní, jako jsme testovali na naší poslední expedici za polární kruhem. Tam se jako dobrá volba ukázal Nightec 600, i když v nejchladnějších nocích by se hodil i Nightec 800, protože mráz už lezl trochu za nehty.

Poté, co jsem zjistil, jakou pozornost Mountain Equipment věnuje výrobě spacáků a jak je má propracované, plánuji na příští expedici otestovat něco z jejich nabídky. Co se týká peří patří ke světové špičce, těším se na nové zkušenosti!

6. Potraviny s co nejmenší hmotností, ale s dostatkem energie

Při všech podobných vícedenních túrách, zejména těch, při kterých je třeba nosit všechno jídlo s sebou, používáme co nejvíce suché stravy, která během několika minut zajistí teplé, syté a energeticky vydatné jídlo.

K snídani si obvykle připravuji müsli (většinou Mixit), které doplňuji ovesnými vločkami a lyofilizovaným ovocem.

Co se týče obědů a večeří, s produkty Summit to eat jsme spokojeni již několik let. Tentokrát jsme si zabalili kuře Tikka, těstoviny s lososem a brokolicí, hovězí s bramborem a smaženou rýži s kuřecím masem. Všechno bylo výborné a po náročném dni vždycky přijde vhod.

Náš tip: cenově výhodnější je vždy balení pro dvě osoby. A také méně náročné na hmotnost a následné nošení odpadů - obalů od jednotlivých jídel.

Příště určitě přibalíme moučník a sýrovou míchanici.

Více dní po sobě člověk potřebuje trochu změny, a tak si jídelníček zpestřujeme trvanlivými salámy, domácími uzeninami, sýry a konzervami. To vše v kombinaci s chlebem, v Jordánsku byl nejlepší ten arabský kulatý, vydržel až do konce túry.

A samozřejmě cereální tyčinky, čokolády a podobné věci.

Hroznový cukr a hořčík jsou jako energetické a vitaminové doplňky standardní součástí batohu.

Na příští výpravě otestujeme také známou dánskou značku TRAIL, pokud se osvědčí, přidáme ji do naší webové nabídky, aby byla ještě pestřejší.

7. Kompaktní vařič a lehký hrnec

Náš hlavní problém s vařením v Jordánsku spočíval v tom, že v celé zemi jsou jen asi dvě nebo tři města, kde se dají koupit bomby do plynových vařičů. V Agabě, kam jsme přiletěli - přestože to vůbec není malé město - plynové bomby neprodávají. Vozit s sebou plynový vařič a hlavně benzín do něj bylo to poslední, co jsme chtěli řešit, a tak jsme si, sice trochu logisticky a finančně náročněji, ale s pozitivním výsledkem, zařídili nákup plynových bombiček v hlavním městě země. Zatímco jsme testovali hustotu slané vody v Mrtvém moři a cpali se obědem v bufetu, poslali jsme našeho řidiče do Ammánu a ten se odtamtud vrátil se třemi bombami. Tak se nám bude lépe chodit. A taky s menším zápachem benzinu a obavami, že ho vylijeme někam do batohů.

Už jsme vyzkoušeli různé vaříče. Po letech mohu říci, že ačkoli existují různá levnější řešení, náhrady nebo kopie, používám MSR Pocket Rocket (existuje i verze De Luxe vylepšená o automatické zapalování), který je spolehlivý a mám ho už asi 15 let a stále funguje. Po naší pouti Jordánskem a hlavně po předchozích zkušenostech zpoza polárního kruhu ve Švédsku ostatním členům expedice v dobrém slova smyslu závidím tento model, který se chystám na příští expedici doplnit o systém Windburner a vrcholem je MSR Reactor - zatím nejrychlejší outdoorový systém vaření, jaký byl kdy vynalezen.

8. Dobrá čelovka

Bez kvalitní čelovky by se člověk neměl vydávat na žádnou túru, v případě vícedenní túry je to zcela vyloučené. Ať už se člověk vydává na túru brzy ráno nebo dokonce pozdě večer, nebo jen na večerní stavění stanu či vaření, čelovka je nezbytným a dobrým společníkem každého turisty nebo cestovatele. Na trhu je mnoho značek, které čelovky vyrábějí, a mnohé z nich jsou kvalitní. My jsme opět sáhli po léty prověřené kvalitě - konkrétně doporučujeme čelovky Petzl.

Základnější modely, jako je Tikka nebo Actic, jsou pro každodenní použití naprosto dostačující, ale vyplatí se postoupit o třídu výš. Actic Core jsem používal v Jordánsku, kde už je možnost použít nejen klasické AAA baterky (ty jsem měl v batohu jako zálohu), ale i jádrovou baterii, kterou lze nabíjet přes USB.

Pokud jste ještě náročnější a potřebujete ještě silnější světelný paprsek, který se hodí zejména při běhu, jízdě na kole nebo nočním lyžování, doporučujeme Swift RL nebo jeho verzi Swift PRO.

9. Nabíječky/baterie/adaptéry

Není to nic, bez čeho by se nedal přežít pětidenní trek, ale... přece jen už v telefonech fotíme, máme v nich navigaci, píšeme si do nich poznámky a zážitky... a proto je lepší mít nějakou šťávu v záloze. Takže s sebou nosíme powerbanku. Jako optimální velikost pro trek této délky se ukázala kapacita 10000 W, která mobil nabije 3-4krát - samozřejmě podle typu telefonu.

Powerbanky vyrábí mnoho kvalitních značek, my jsme testovali švýcarskou značku SCROSS, se kterou jsme byli vždy spokojeni. Potěšily nás zejména praktické malé rozměry a také hmotnost je ve srovnání s mnoha jinými powerbankami stejné kapacity velmi přijatelná.

V závislosti na tom, ze které země cestujete, je dobré si přibalit správný adaptér, abyste mohli powerbanku nabíjet v Jordánsku nebo jinde v místní elektrické síti ;)

10. Správné boty + návleky na boty proti písku a oblázkům

Každý, kdo se vydal na delší trasu, zejména pokud se jedná o vícedenní túru, již ví, že je rozumné mít na sobě dobře prověřenou a prošlapanou turistickou obuv. Na tento trek jsme všichni zvolili nízké boty a byla to dobrá volba. Velmi jsme však ocenili i kotníkové návleky, protože nebýt jich, vybírali bychom z bot kamínky a písek bez přestávky. Někdy malá a lehká věc, která ani nezabere místo v batohu, dokáže neocenitelné zázraky ;) Vždyť je to taky taková malá a lehká věc

Téměř všichni se obešli bez puchýřů. Pokud se nějaké objevily, náplast Compeed byla účinným protiopatřením. Jsou jedny z mála, se kterými se dá docela pohodlně šlapat, i když se puchýře vytvoří.

11. Kapesní nůž

Na žádnou vícedenní túru se nevydávám bez kapesního nože s otvírákem na konzervy, otvírákem na láhve, případně i nůžkami, zavíracím nožem a dalšími bonusy. Je to v podstatě nutnost pro přípravu jídla, a kromě toho nikdy nevíte, kde na trase budete potřebovat řezat, stříhat apod. Osobně už léta používám nože Victorinox, nikdy nezklamaly. Mám už asi pátý, ale ne proto, že by nějaký předchozí nevydržel mé používání, v podstatě jsou tyto nože nesmrtelné a můžete je mít na celý život. Pokud je ovšem občas nezapomenete vyložit z příručního do hlavního zavazadla a na letišti vám nůž neseberou. A Victorinox je velmi oblíbený u zlodějů, u kterých také skončil jeden nebo dva z mé původní "sbírky". V současné době mám Forestera a jsem maximálně spokojený - oceňuji modely ve verzi s větší rukojetí, lépe se drží. Osobně jsem si vybral verzi s dřevěnou rukojetí, dává mi lepší pocit a spojení s přírodou ;)

12. Opalovací krém, balzám na rty, repelent.

"Maličkosti", na které se nevyplatí zapomínat. Zejména v poušti, ale i ve skalnatých kaňonech nebo na náhodných náhorních plošinách. Zapomenutý balzám na rty mě stál týdenní rehabilitaci suchých rtů. Nic hrozného, ale dalo se tomu předejít. Repelent jsem nezapomněl, ale nakonec opravdu nebyl potřeba. Ale raději si zbytečně ponesu menší batoh, než abych musel bojovat s hmyzem bez repelentu a znepříjemňovat si kempování.

 

Kompletní obsah našich batohů:

Spaní - stan, extra podlážka ke stanu, spací pytel, karimatka, polštář buď z vlastního oblečení, nebo nafukovací

Oblečenie - merino tričká a spodné prádlo, mikina, nepremokavá bunda, kraťasy, dlhé nohavice, ponožky, šatka na krk, čiapka (šiltovka aj teplá na večer), tenké rukavice

Vaření a jídlo - vařič, hrnec/ hrnce, hrnek, dehydratované potraviny, čerstvé potraviny, cereální a proteinové tyčinky, hroznový cukr, vitamíny/šumivé tablety, čaje, trochu soli, cukru, česneku, oleje - podle chuti a náročnosti strávníka :)

Hygienické potřeby - zubní kartáček a pasta (co nejmenší velikost zubní pasty - buď zbytek větší, nebo mini pasta, malá kostka mýdla, opalovací krém, balzám na rty, repelent)

Další vybavení - základní lékárnička, náplasti, elektronika (mobilní telefon, nabíječky/kabely/reduktory/powerbanka), vodotěsné pouzdro na doklady, ledvinka (pro ty, kteří raději nosí doklady a cennosti u pasu - vhodné zejména ve městech)

 

 

Spolehlivá podpora

Rychlá podpora, záruční servis a snadné vrácení. Doživotní záruka na naše dřevěné výrobky.

4,8/5 průměrné hodnocení

Více než 6000 recenzí od zákazníků z celého světa. 98% zákazníků nás doporučuje.

Personalizované objednávky

68travel je originální výrobce, což znamená, že můžeme rychle vytvořit individuální objednávky podle vašich přání.

Žijeme pro dobrodružství

Ve společnosti 68travel rádi cestujeme a objevujeme. Snažíme se používat recyklované přírodní materiály a omezit používání plastů. 68travel po světě »

Hledat

COOKIES

68travel, s.r.o. žádá o váš souhlas s použitím vašich údajů pro účely personalizované reklamy a obsahu, měření reklamy a obsahu, statistiky cílových skupin a vývoje produktů, jakož i pro ukládání a/nebo přístup k informacím v zařízení.

Nastavení můžete upravit kliknutím na jednotlivé položky. Další informace o GDPR naleznete na této stránce.

Způsob použití vašich osobních údajů můžete změnit. Dodavatelé potřebují váš souhlas k následujícím úkonům: